Kravička

Před víkendem

Kraví webmail - pro registrované kravičky  Webmail Kraví administrace - pro vybrané kravičky  Administrace
Předchozí

Víkend č. 5

Další
Předchozí Další

Kdo jsou pštrosi?


Pštros je největší a nejmohutnější pták naší planety. To, co dělá ptáka ptákem, totiž křídla, však nosí téměř bez užitku. Jako kompenzaci za tuto ztrátu má pštros silné a dlouhé nohy, které z něho dělají vynikajícího běžce. Na krátkou vzdálenost dokáže vyvinout rychlost nad 60 km/h po více než 10 minut, a třeba 50km rychlostí dokáže běžet i několik kilometrů, přičemž dokáže dělat i pětimetrové kroky. Pravlastí pštrosa je Afrika. Pštros je všežravec, i když se živí převážně rostlinnou potravou. Pštros mívá výšku 2,10 - 2,50 m, délku krku 90 - 95 cm a hmotnost 105 - 125 kg. Má pouze dva prsty z nichž ten větší používá také na obranu před útočníky a boj s rivaly. Pštros tedy může být velmi nebezpečný při chůzi nebo kopnutí. Pštrosi mívají sklony k panice a hysterii. V době páření se samcům zbarvují zobáky, okraje očí a kůže nad běhákem do sytě rudé barvy. Jedna arabská moudrost má přirovnání "hloupý jako pštros". Na omluvu pštrosů nutno podotknout, že ani my lidé bychom s mozkem, který by vážil méně než jedno naše oko, zázraky prostě dělat nemohli. Skutečně, pštrosí mozek váží průměrně čtyřicet gramů, kdežto jeho oko celých šedesát. České rčení "ptačí mozeček" je tady namístě, obzvlášť v porovnání s hmotností celého pštrosa. Charakteristickou vlastností pštrosů je divokost. Zvlášť mladí pštrosi v pubertě se mohou stát zcela neovladatelní, pokud nejsou ve stálém kontaktu s lidmi. Pokud je pštros zvyklý od útlého věku na přítomnost lidí, může být atrakcí pro turisty a dokonce i osedlán. Unese až 60 kilogramů. Pštrosi mohou být chováni společně např. se skotem a ovcemi. Existují dokonce pověsti, že se podařilo vycvičit pštrosy jako pasáčky.
(vytaženo a upraveno z článku na http://casopis.planetazvirat.cz)

A teď zápas
Co z tohoto sedí na našeho dalšího soupeře? Možná až překvapivě mnoho. Naši pštrosi sice nepocházejí z Afriky ale z Benešova, ale jinak? Posuďte sami. Celkem 4 hráči by se mohli dívat pštrosovi takřka z očí do očí a co se týče váhy jeden z nich by byl dokonce i mezi pštrosi považován za jednoho z nejsilnějších jedinců. O rychlosti některých ze středočeských hráčů jsme se již nejednou přesvědčili. Dle dostupných informací jsou benešovští nejen všežravci, ale i všepitci kdy vyčnívají zejména borci T. Svoboda a Černý. Silou vládne navrátilec D. Svoboda, který pštrosí sílu nohou převedl do paží a "kopnutí" z jeho hole dokáže dosáhnout rychlosti 167km/h. Panice a hysterii náš soupeř rozhodně nepropadá, což dokázal v loňské sezoně, kdy velmi úspěšně bojoval proti Uftalandu takřka 5 min bez brankáře, i letos, kdy dokázal otočit zápas s Mělníkem podobně jako my s Benders. S kravím stádem vycházejí pštrosi stejně jako v případě společného chovu bez větších problémů. Benešovští (ne)opeřenci nejsou nijak zvláště divocí a i jejich mozky mají velikost přiměřenou tělu. Je to zřejmě dáno dlouhodobou adaptací v lidské společnosti. Těšme se tedy na souboj dvou poklidných stádeček. Jen pozor, až bude některý ze soupeřů měnit barvu zobáku a okolí očí dočervena, abychom správně odhadli, jedná-li se o naštvanost či o projev náklonosti a vášně.

Sobota 7.10.2006 16:00 Palmovka - HC Pštrosi Benešov
Co čekat?
Kdo dá přednost hokejbalu před očekávanou gólovou nadílkou fotbalových reprezentantů, určitě uvidí svižný a kontaktní hokejbal na malém hřišti doufejme s úspěšným koncem pro zástupce skotu.

Sestava na víkend:
Čermák – Štěpánik, Svrček, Holý, Novák - Špaček, Vrkoč, Sígl Martin - Tučný, Veverka, Sígl Petr
? - Tryzna


Vésa.11

Zápasy
5. kolo
Pštrosi - Titan

7. kolo
Benders - Jokers
Mělník - Ekonom
Pštrosi - Cows
Titan - Kolín